Słowo ASSISTANCE pochodzi z języka francuskiego i oznacza pomoc. Po raz pierwszy ubezpieczenie assistance zostało zaoferowane przez założoną we Francji w 1963 roku firmę Europ Assistance. Świadczenia assistance kojarzone są głównie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i wciąż jeszcze niedoceniane, mimo że są bardzo praktyczne. Assistance w podróży to szereg usług, które będą pomocne, jeśli w trakcie wyjazdu dojdzie do nieprzyjemnych zdarzeń. Poza samym zwrotem poniesionych kosztów lub nieodpłatnym skorzystaniem z usług, potrzebować będziesz także samej organizacji opieki i pomocy. Tak w skrócie można określić, czemu służy to ubezpieczenie.
Najważniejszym elementem, który charakteryzuje ubezpieczenie assistance w podróży, to dostęp do całodobowego centrum pomocy. W przypadku zajścia nieszczęśliwego zdarzenia, dzwoniąc pod wskazany na polisie numer telefonu, uzyskasz pomoc lub wskazówki, co należy zrobić w sytuacji, w której się znalazłeś.
By oddać zalety tego ubezpieczenia, posłużę się przykładem. Będzie on celowo przejaskrawiony, by zaprezentować jak największą liczbę korzyści płynącą z posiadania assistance.
Załóżmy, że wybrałeś się na wyjazd zagraniczny do jakiegoś egzotycznego kraju, nie znasz lokalnego języka, a tubylcy słabo mówią po angielsku lub w innym znanym Ci języku. Na lotnisku okazuje się, że Twój bagaż zaginął, przeciskając się w tłumie zgubiłeś lub skradziono Ci dokumenty i pieniądze, a na dodatek przewróciłeś się i złamałeś nogę. Żeby było ciekawiej, w podróży towarzyszy Ci kilkuletnie dziecko. Co wtedy zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta – należy skontaktować się z centrum alarmowym, a dyżurujący konsultant udzieli niezbędnych informacji i zorganizuje pomoc. W opisanej sytuacji możesz liczyć między innymi na następujące świadczenia:
- Organizacja transportu do placówki medycznej
- Opieka nad dzieckiem lub organizacja i pokrycie kosztów transportu do Polski (gdyby pobyt w szpitalu miał być dłuższy)
- Pomoc tłumacza (w razie konieczności również prawnika)
- Bieżące informowanie przez centrum alarmowe Twojej rodziny o postępach w leczeniu
- Konsultacje polskich lekarzy, którzy mogą nadzorować terapię pozostając w stałym kontakcie z zagranicznym szpitalem
- Wizyta osoby wezwanej do towarzyszenia (organizacja i pokrycie kosztów zakwaterowania)
- Organizacja dostarczenia leków, które przyjmujesz, a zaginęły wraz z bagażem
- Dosłanie rzeczy osobistych do szpitala (gdy zagubiony bagaż się odnajdzie)
- Udzielenie pomocy w związku z utratą środków płatniczych oraz dokumentów
- Zakwaterowanie i wyżywienie w kraju odwiedzanym w celu rekonwalescencji oraz transport do Polski po jej zakończeniu (jeśli stan zdrowia będzie wymagał rekonwalescencji).
Ciekawy wariant pomocy assistance w podróży dla wybierających się za granicę samochodem ma w swojej ofercie TU Europa. Car Assistance to organizacja i pokrycie kosztów związanych z udzieleniem przez ubezpieczyciela świadczeń technicznych, świadczeń pomocy w podróży oraz świadczeń informacyjnych. Najważniejsze z nich to:
- Naprawa pojazdu na miejscu
- Holowanie pojazdu
- Pojazd zastępczy
- Dostarczenie części zamiennych
- Dowóz paliwa
- Zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy pojazdu
- Powrót do domu lub kontynuacja podróży
- Pomoc tłumacza
- Informacje o pomocy drogowej, warsztatach, noclegach.
By móc skorzystać z Car Assistance nie musisz posiadać ubezpieczenia komunikacyjnego w tym towarzystwie. Jest to oferta szczególnie korzystna dla osób nie posiadających opcji assistance w swoim ubezpieczeniu komunikacyjnym lub z zakresem terytorialnym ograniczonym wyłącznie do Polski.
Opisane powyżej przykłady nie wyczerpują oczywiście szerokiego zakresu świadczeń assistance, z których możesz skorzystać podczas podróży. Ważnym jest, byś przed wyjazdem, a nawet wyborem polisy zapoznał się dokładnie z zakresem ubezpieczenia, warunkami skorzystania z pomocy oraz ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w szczególności z wyłączeniami odpowiedzialności i ograniczeniami kwotowymi na poszczególne świadczenia.
Podsumowując opisy pakietów assistance można dojść do wniosku, że pod tym hasłem kryją się przeróżne usługi. Warto zatem sprawdzić , z jakich świadczeń możesz skorzystać na podstawie posiadanej polisy oraz wybrać odpowiedni wariant przy zawieraniu polisy ubezpieczenia podróżnego. Wiedza o tym, kiedy i w jaki sposób możesz skorzystać z pomocy ubezpieczyciela może okazać się niezwykle użyteczna podczas Twojej podróży.
Życzę udanych wyjazdów bez przygód 🙂 Jednak pamiętaj, że:
Przezorny Zawsze Ubezpieczony