Spis treści
Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął, za nami pierwszy tydzień astronomicznego lata. Na drogach można już spotkać załadowane bagażami i sprzętem samochody, które wiozą swoich pasażerów i kierowców na wypoczynek.
Część z tych pojazdów zmierza w odleglejsze zakątki niż polskie morze czy góry. Polacy często na miejsce wypoczynku wybierają Chorwację, Słowenię, Węgry, Bułgarię czy Rumunię. Wiele osób jedzie tam swoimi autami. To setki kilometrów drogi, które zajmują przynajmniej kilkanaście godzin. W podróży wydarzyć się mogą przeróżne sytuacje. Jedną z nich może być problem z pojazdem. Jak zabezpieczyć się na wypadek awarii, kolizji czy stłuczki? Zapraszam do lektury.
Czym jest auto assistance?
Przydatnym w wielu sytuacjach produktem ubezpieczeniowym dedykowanym kierowcom i właścicielom samochodów jest polisa assistance. W ramach tego ubezpieczenia kierowca i pasażerowie mogą liczyć na pomoc, jeśli dojdzie do awarii, wypadku, uszkodzenia lub kradzieży auta. Zazwyczaj polega ona na usprawnieniu pojazdu, który odmówił posłuszeństwa, organizacji i pokryciu kosztów holowania czy dostarczeniu paliwa. Jeśli usterki nie da się usunąć tego samego dnia, ubezpieczyciel może zorganizować pojazd zastępczy lub zakwaterowanie w hotelu.
Dobra i zła wiadomość dla kierowców
Dobra wiadomość jest taka, że rywalizacja ubezpieczycieli doprowadziła do sytuacji, w której praktycznie wszystkie towarzystwa oferują assistance razem z polisą OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Natomiast zła wiadomość dotyczy zakresu takiego ubezpieczenia. Często jest to tylko okrojony w znacznym stopniu pakiet podstawowy dający ochronę wyłącznie w razie wypadku lub kradzieży z całkowitym wyłączeniem awarii. Ograniczenia dotyczą również limitu i zasięgu holowania.
Czy dopłacać za szerszy zakres ochrony?
Na to pytanie musisz sam sobie odpowiedzieć. Weź pod uwagę kilka czynników: jak często podróżujesz, czy oddalasz się od miejsca zamieszkania na większe odległości, czy potrafisz dokonać prostych napraw w swoim samochodzie – zmienić koło lub wymienić żarówkę itd. Dla przykładu podam też obowiązujące aktualnie na rynku stawki za niektóre usługi:
- holowanie – około 6zł/km,
- pojazd zastępczy za 1 dobę – klasa B od około 120zł, klasa C od około 140zł,
- awaryjne otwarcie pojazdu (gdy zatrzaśniesz kluczyki) – dla starych samochodów od 150zł, dla samochodów nowszych od około 300zł wzwyż.
Każdy z ubezpieczycieli posiada wiele wariantów ubezpieczenia assistance. Zakres dopasuj do swoich własnych potrzeb. Możesz wybrać opcję udzielania pomocy, gdy do zdarzenia objętego zakresem polisy dojdzie powyżej określonej odległości od Twojego miejsca zamieszkania, możesz zwiększyć limit holowania powyżej ustalonej wartości, rozszerzyć zakres ochrony także na państwa europejskie itd.
Assistance a wyjazd zagraniczny
Dokonując wyboru wariantu assistance podczas zawierania umowy ubezpieczenia na pojazd nie musisz z góry planować, czy podczas trwania ochrony ubezpieczeniowej wyjedziesz swoim samochodem za granicę. W trakcie trwania polisy możesz dokonać rozszerzenia jej zakresu. Oczywiście za dopłatą składki. Jednak ten wariant jest mało opłacalny i jednak najlepiej decyzję podjąć wykupując cały pakiet ubezpieczenia na auto.
Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także polisy assistance dedykowane specjalnie dla osób wyjeżdżających poza Polskę. Trzeba oczywiście zapoznać się szczegółowo z zakresem terytorialnym ochrony (np. spotkać się można z wyłączeniem odpowiedzialności na terytoriach niektórych państw: byłej Jugosławii czy byłego ZSRR) i kwestią podstawową, czyli jakie zdarzenia objęte są ochroną ubezpieczeniową. Polisy te są dość drogie biorąc pod uwagę liczbę dni ochrony w stosunku do ochrony całorocznej w przypadku assistance dostępnego w pakiecie z OC i AC. Ale jeśli Twoje wyjazdy zagraniczne ograniczą się do jednego w roku i to wakacyjnego, rozwiązanie to może okazać się bardziej korzystne niż szeroki pakiet assistance na cały rok.
Co oferuje rynek?
Poniżej kilka ciekawych propozycji.
AXA Assistance w Podróży:
- okres ochrony dostosowany do indywidualnych potrzeb: 7 dni, 15 dni, 30 dni albo rok,
- 3 zakresy ochrony: Ekonomiczny, Standardowy i Premium (zakres i limity zwiększają się zgodnie z podaną kolejnością),
- zakres terytorialny: Polska lub Polska i Europa (z wyłączeniem krajów byłego ZSRR za wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii),
- według informacji na stronie najtańszy pakiet na 7 dni dostępny od 24zł.
Link 4 Podróże + Auto Assistance:
- Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o krótkoterminowe Auto Assistance,
- Okres ubezpieczenia tożsamy z długością podróży w ubezpieczeniu turystycznym,
- Pomoc w razie awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu,
- Na terenie Polski i niemal całej Europy (katalog państw objętych ochroną wymieniony w owu).
Starter 24 Pakiet Auto+Podróż (we współpracy Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce):
- Ochrona na terytorium Europy (katalog państw objętych ochroną wymieniony w owu) z wyłączeniem Polski,
- Pomoc w razie wypadku, awarii, unieruchomienia, kradzieży i wandalizmu,
- Okres ubezpieczenia tożsamy z długością podróży w ubezpieczeniu turystycznym,
- Polisa ważna już w dniu zakupu.
TU Europa Car Assistance (o tej polisie wspominałem już w poprzednim artykule):
- Dodatek do ubezpieczenia turystycznego Travel World,
- Obejmuje świadczenia techniczne, pomocy w podróży i informacyjne,
- Szeroki zakres terytorialny obejmujący europejskie części Rosji i Turcji (katalog państw objętych ochroną wymieniony w owu),
- Okres ubezpieczenia tożsamy z długością podróży w ubezpieczeniu turystycznym.
Decydując się na zakup ubezpieczenia auto assistance na wyjazd koniecznie zapoznaj się ze szczegółami polis będących w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdź dokładnie:
- zakres terytorialny polisy i dopasuj go do swojej destynacji,
- zakres ochrony ze względu na rodzaj zdarzenia,
- limity dla poszczególnych zdarzeń,
- wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności,
- oczywiście porównaj też ceny.
Życzę udanego wypoczynku bez przykrych przygód. Jednak na wszelki wypadek lepiej być ubezpieczonym 🙂
Zachęcam do odwiedzania strony na facebooku, like’owania, polecania i udostępniania moich artykułów.
Przezorny Zawsze Ubezpieczony